Blue Hole

Palau

Palau to niewielkie państwo wyspiarskie położone w jednej trzeciej drogi pomiędzy Australią a Japonią. Mieści się na lagunie otoczonej głębokimi wodami Oceanu Spokojnego.

Podróż na Palau

Sama podróż na Palau to swego rodzaju wyzwanie. Nasza trwała 34 godziny i obejmowała dwa międzylądowania – w Amsterdamie oraz Tokio. Czas pomiędzy lotami wykorzystaliśmy na zwiedzanie – w końcu jak często mamy okazję być w Tokio?

Pogoda na Palau

Prognozy pogody zapowiadały prawie całkowite zachmurzenie i opady. Na miejscu przywitało nas błękitne niebo. Deszcz przytrafił nam się raz – typowa tropikalna ulewa, intensywna i krótka.

Na lądzie

Przybywając na Palau samolotem trafia się na wyspę Babeldaob, ale prawdziwym centrum kraju jest wyspa Koror, na którą można przejechać mostem.

Pewnym zaskoczeniem mogą być samochody, którymi porusza się po wyspie. Otóż pomimo obowiązywania ruchu prawostronnego, mają one kierownice po prawej stronie oraz charakterystyczne lusterka zamocowane na masce.

Na wodzie – the Mushroom Islands

Podstawowym środkiem transportu na Palau jest motorówka. W drodze na nurkowanie można z perspektywy podziwiać wyspy przypominające kształtem grzyby.

Niemal wszystkie nurkowiska znajdują się wewnątrz laguny, dzięki czemu woda jest spokojna a podróż przyjemna. Jedynie najdalsze miejsca wymagają wypłynięcia na granicę laguny. Łatwo ją poznać po falach.

Wyspy porośnięte są gęstym lasem, ale czasem można pośród drzew wypatrzeć niewielkie plaże. To wymarzone miejsca na odpoczynek pomiędzy nurkowaniami.

A na wodzie, gdy dopisze szczęście, można spotkać delfiny chętne do zabawy przed motorówką.

Pod wodą

Na Palau znajduje się kilka baz nurkowych. My wybraliśmy Palau Dive Adventures, ponieważ ta baza zaoferowała nam motorówkę na wyłączność. Dobrze wygląda również baza Fish’n Fins, której właścicielami są Navot & Tova Bornovski.

Specjalnością Palau są nurkowania z hakiem rafowym. Duże zwierzęta lubią polować w prądzie a hak pozwala wygodnie i bezpiecznie – dla siebie i dla rafy – je obserwować.

13-22 stycznia 2016